Představujeme lekce: TABATA

Co je tabata?

Tabata je kardiovaskulární trénink, který velmi rychle zlepšuje výkonnost. Princip je velmi jednoduchý – 20 sekund se naplno provádí cvik, 10 sekund je pauza, nebo 30 sekund se provádí cvik a 30 sekund je pauza (a v této pauze opět něco jednoduchého děláš, nebo jednoduše odpočíváš). To celé se opakuje několikrát za sebou. I když je cvičení náročné, stále platí, že si každý přizpůsobí náročnost svým možnostem. Pokud tedy máme „pauzu“ můžeme stát, sedět, nehýbat se… nebo naopak pauzu využít k ještě intenzívnějšímu tréninku (v pauze lehký běh, skipping, box…).

Největší předností tabaty je, že rozvíjí jak anaerobní, tak i aerobní metabolický systém zároveň, což se u většiny běžných cvičení vylučuje a také funguje jako efektivní spalování tuků. (Studie Dr. Tabata prokázaly, že vysokointenzivní intervalový trénink spaluje tuk lépe než aerobní aktivity v pomalejším rovnoměrném tempu.) Díky této metodě se zvyšuje prokrvení cvičených svalových partií, což umožňuje jejich lepší zásobení živinami a následný růst.

Tabata trénink je postavena na opakování cviku na určitou partii. Může být použita na začátku tréninku pro zahřátí a rozhýbání našeho těla, nebo jako cílený trénink na určité partie, které se vždy v jedné sérii opakují.

Pro koho je tabata vhodná?

Cvičení tabata je dost náročné a není proto vhodné pro těhotné ženy, stejně jako osoby s problémy s kardiovaskulárním systémem.Podle autora cvičení profesora Izumi Tabaty si při tréninku sáhli na samé dno i olympijští atleti.

Podle odborníků ale může být naopak velmi efektivním doplňkem běžného tréninku (plavání, běhání, cyklistika apod.), obzvlášť pokud se zaměřujete zejména na vytrvalost.Tabata je vhodná i pro začínající cvičence, právě díky variantě upravit si intenzitu cvičení dle svých možností – nezapomeňte trenérovi sdělit, že se cvičením začínáte..:-)

A hlavně začněte, to je to nejlepší co pro své tělo můžete udělat, ono Vám za to poděkuje…